Náročnost Curlingu

Curling není pro padavky aneb vytížení na mistrovských soutěžích

Jaro bývá pro curlery tradičně plné hracích víkendů. Jednak vrcholí finále mistrovství republiky mužů a žen, dohrávají se poslední kola nižších lig, hrají se baráže o postup/sestup mezi ligami a navíc se hraje mistrovství republiky mixovaných týmů, seniorů a akademiků. Hráči VSS Přírodověda se většiny zmiňovaných soutěží aktivně také zúčastnili.

Hlavní událostí roku je finále MČR mužů a žen. Za náš klub se ho účastnil Tomáš Zelenka, hostující za tým Liboc. Finále probíhá formou turnaje, a to pro šest nejlepších týmů tabulky umístěných po základní části, která probíhá během celého roku. Tento článek ale píšu především proto, abych nastínil náročnost tohoto zdánlivě odpočinkového sportu. Finálový turnaj letos začínal ve středu 22.4 a trval až do neděle. Každý zápas této úrovně má deset endů, v případě nerozhodného stavu dokonce jedenáct. V přepočtu na časové jednotky se jedná o přibližně tři hodiny hry a většinou se hrají dva zápasy denně. Je třeba si uvědomit, že většina hráčů má kromě curlingu také klasické zaměstnání, což pro některé znamená obětovat pro tuto kratochvíli i několik dní dovolené; pro jiné pak přejíždění mezi halou a pracovištěm. Ano, je to opravdu „záhul“, ale přece jenom jedná se o vrchol sezóny a proto mu jsou hráči schopni obětovat mnohé. V mužské části letos opět vyhrál tým Sem Tam Brno, který již několik let úspěšně reprezentuje české barvy na všech světových soutěžích. Za ženy vyhrál neméně ostřílený tým Liboc 3, který se tak po roce vrátil na vrchol a je odhodlaný bojovat o příčky nejvyšší i na světových soutěžích. Tímto turnajem ovšem hráčský maraton teprve začal.

Hned další víkend proběhlo MČR Mixů. Přírodověda zde nakonec postavila dva celky, přestože jednomu z týmů vypomáhaly i dvě hráčky týmu Dion ICE. Jak název napovídá, v této specifické curlingové disciplíně proti sobě hrají smíšené týmy. Pravidla jsou stejná jako v klasickém curlingu, ale hráči opačného pohlaví se musí během hry střídat, tedy pokud na pozici číslo jedna hraje žena, dvojku musí hrát muž, atd. Vzhledem k účasti 16 týmů bylo potřeba začít hrát již v pátek 1.5. Systém letošního ročníku zvaný 3 KO se postaral o neuvěřitelné množství zápasů na průřezu celým víkendem. Sice se hrálo pouze na osm endů (tedy něco přes 2 hodiny hraní), o to však větší počet zápasů. Pro některé týmy to znamenalo až ČTYŘI zápasy denně! To je celkem více než osm hodin čistého času hry. Některé zápasy končily až kolem půlnoci, přičemž ten samý tým mohl hrát již v osm hodin ráno následujícího dne. Pro bližší představu čtenáře, curlingová dráha měří na délku cca 45 metrů. Z toho se většinou aktivně mete přibližně 30 metrů. Například hráč na pozici číslo jedna si odhodí své dva kameny a pak již celý end musí mést – tedy šest kamenů v řadě, tedy 180 metrů a posléze má zhruba třicet vteřin na vydechnutí a získání plné koncentrace na své další kameny. Po osmi endech má tak tento hráč v pažích, zádech a nohách již 1440 metrů intenzivního metení, navíc s minimem odpočinku. Po čtyřech zápasech jsme skoro na šesti kilometrech a to je pouze jeden den v rámci prodlouženého hracího víkendu. V pořadí již druhého prodlouženého víkendu. A to už jsme se zároveň připravovali na následující prodloužený víkend alias Akademické MČR, ale o tom zase příště. A snad jen pro úplnost: z celkového počtu 16 týmů jsme na MČR Mixy 2015 obsadili krásné sedmé a čtrnácté místo.

Tomáš Zelenka

Got Something To Say:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Copyright © 2020. Powered by WordPress & Romangie Theme.