Mixed Doubles – Nový olympijský sport?!

Tato zpráva doslova zahýbala v červnu 2015 snad každým členem curlingové komunity. Meritem sdělení je skutečnost, že mezinárodní olympijský výbor schválil curlingovou disciplínu Mixed Doubles jako doplňkový sport na příštích zimních olympijských hrách 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu.

A co že vlastně tento sport představuje? Podobně jako u klasického curlingu se jedná o zimní sport, ve kterém je cílem přemístit žulové kameny na druhou stranu ledové dráhy. Hra je rozdělena do endů – tedy úseků hry během kterých se vždy přehází kameny z jedné strany dráhy na druhou. Po skončení endu za něj získává tým tolik bodů, kolik má kamenů blíže středu cílových kruhů, než nejlepší soupeřův kámen. Atraktivnost této disciplíny spočívá v tom, že hrají proti sobě smíšené dvojice a tudíž odhazující hráč si zároveň musí svůj kámen i mést (chybí pozice dva a tři). Hra je celkově o něco kratší a dynamičtější a vzhledem k upraveným pravidlům o free guard zone zde většinou padají i mnohem větší počty bodů. Hra tím získává na atraktivitě a má tak potenciál zaujmout mnohem širší okruh diváků. Zajímavostí je také to, že rozhodčí na začátku každého endu umístí jeden kamen každého týmu na speciální značky v cílových kruzích, aby se částečně vyrovnalo znevýhodnění začínajícího týmu. Bližší popis pravidel naleznete na stránkách svazu nebo např. na stránkách anglické wikipedie a jakékoliv další informace můžeme zodpovědět v komentářích.

Za zmínku určitě stojí také účast dvou týmů Přírodovědy na MČR Mixed Doubles 2014, které skončily na 10. a 24. místě z celkového počtu 27 zúčastněných týmů. Lepší z týmů dokonce zvládl v základní části porazit budoucí reprezentační celek, který se nakonec umístil na krásném 18. místě z 30 zúčastněných týmů mistrovství světa v ruské Sochi. Proto si můžeme jenom přát, aby Přírodověda sebrala síly na příští ročníky této soutěže a probojovala se třeba právě až na olympijské hry.

Got Something To Say:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Copyright © 2020. Powered by WordPress & Romangie Theme.